Co musisz wiedzieć o serwisie komputerowym gdy chodzi o wirusy i ataki?

Nie należy lekceważyć bezpieczeństwa cybernetycznego. Oto kilka typowych nieporozumień i faktów dotyczących cyberbezpieczeństwa!

rodzaje-wirusow

Codziennie słyszysz o lukach w zabezpieczeniach, wirusach i złych gangach hakerskich, które mogłyby cię zostawić bez monety w kieszeni – lub, co gorsza, doprowadzić kraj do kolan. Ale jaka jest prawda o tych cyfrowych zagrożeniach? Poprosiliśmy ekspertów od bezpieczeństwa komputerowego, aby oderwali mity od faktów. Oto co powiedzieli.

Posiadanie silnego hasła może zapobiec większości atakom

Główny szef firmy Facebook, Alex Stamos, spędził większość swojej kariery w znalezieniu luk w zabezpieczeniach i zastanawiania się, jak napastnicy mogą próbować wykorzystać luki w oprogramowaniu. Widział wszystko od najbardziej przełomowych włamań do najprostszych oszustw socjotechnicznych. W tym czasie stwierdził, że dla większości użytkowników istnieją dwa proste rozwiązania: silne hasła i uwierzytelnianie dwuskładnikowe.

Stamos mówi, że największym problemem jest to, że media skupiają się na opowiadaniach o najgłębszych i najbardziej skomplikowanych problemach, pozostawiając wrażenie, że nie ma nic, co może zrobić, aby się bronić. Ale to nie jest prawda.

Nawet najlepsze oprogramowanie ma luki w zabezpieczeniach

Wielu z nas wyobraża sobie, że wystarczająco dobre oprogramowanie i sieci mogą być całkowicie bezpieczne. Z powodu tej postawy wielu użytkowników gniewają się, gdy maszyny lub usługi, z których korzystają, okazują się podatne na ataki. W końcu możemy zaprojektować bezpieczny samochód, dlaczego nie bezpieczny telefon? Czy nie chodzi tylko o uzyskanie technologii i nauki?

Ale Parisa Tabriz powiedziała że nie możesz patrzeć na bezpieczeństwo informacji w ten sposób. Tabriz jest inżynierem, który kieruje zespołem bezpieczeństwa w Chrome firmy Google i uważa, że bezpieczeństwo informacji jest czymś jak medycyna – trochę sztuki i nauki – a nie  czystą technologia. To dlatego, że nasza technologia została zbudowana przez ludzi i jest wykorzystywana przez ludzi z bardzo nienaukowymi motywacjami.

Są jednak miejsca w sieci, które nawet niesamowity haker nie może dotrzeć. Nigdy nie zgadujesz, ale takie miejsca to kasyna online. Kasyna zajmujące dużo pieniędzy i wiele poufnych informacji zawierają jedne z najlepszych protokołów bezpieczeństwa online. Darmowe gry slotowe, gry pokera i szansy na wygranie – to jedne z najbezpieczniejszych miejsc online, chodziarz bardzo często wygląda to całkowicie odwrotnie.

Hakerzy nie są przestępcami

Pomimo kilkudziesięciu lat dowodów na to, że większość ludzi myśli o hackerach jako złych przeciwników, którzy chcą czegoś więcej, niż kraść swoje towary cyfrowe. Ale hakerzy mogą nosić białe kapelusze, a także czarne – i białe kapelusze włamują się do systemów, aby dotrzeć tam przed złymi facetami. Gdy usterki zostały zidentyfikowane przez hakerów, mogą zostać naprawione. Ponadto hakerzy nie są przestępcami. Tylko dlatego, że ktoś wie, jak coś złamać, nie oznacza, że będą wykorzystywać tę wiedzę, aby zranić ludzi. Wielu hakerów sprawia, że sprawy online są bardziej bezpieczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *