Najczęściej popełniane błędy podczas domowej naprawy komputera

Naprawa i składanie komputera nie jest wiedzą tajemną. Sporo osób podejmuje się własnoręcznych napraw, jeśli usterki nie są zbyt poważne. Czasami zdarza się jednak zapomnieć o rzeczach oczywistych, które niespodziewanie mogą przysporzyć kłopotów.

  1. Instalowanie sterowników bez aktualizacji

Jeśli instalujesz system na nowo, może zdarzyć się tak, że niektóre sterowniki będą wymagały ręcznej instalacji. Często kopie posiadanych przez nas sterowników są w wersjach dostarczonych nam w momencie, gdy nabywaliśmy swój komputer. Aby zapobiec niewłaściwemu funkcjonowaniu poszczególnych składowych komputera, należy przed ponowną instalacją systemu ściągnąć najnowsze wersje sterowników.

  1. Niewłaściwe podłączenie kabli

Rzadko, ale jednak może zdarzyć się, że podłączymy kable do złącza w nieodpowiedni sposób – odwrotnie lub nie do końca. W najlepszym przypadku dany osprzęt nie zadziała, w najgorszym – spali się. Aby mieć pewność, że właściwie połączyliśmy okablowanie, należy skonsultować to z dokumentacją sprzętu lub skontaktować się z lokalną firmą zajmującą się naprawą komputerów {gdzie naprawisz komputer w Szczecinie}. Znajdziemy w niej schemat połączenia i kolejność kolorów kabli, co da nam gwarancję właściwego styku. Pamiętajmy, aby złącza dociskać pewnie, ale nigdy na siłę.

  1. Brak wykonanej uprzednio kopii zapasowej

Ludzie często nie wykonują kopii zapasowych, ponieważ albo szkoda im na to czasu, albo uznają, że nigdy nie zajdzie potrzeba z ich korzystania. Czasem jednak nawet wśród znawców komputerów może coś pójść nie tak. Możliwości utraty danych są spore podczas reinstalacji systemu, konfiguracji partycji czy łączenia różnych systemów w obrębie jednego dysku. Warto zrobić małą kalkulację i kupić odpowiednio duży dysk przenośny lub na czas przeniesienia danych wykupić odpowiednią przestrzeń w chmurze.

  1. Zła kolejność bootowania systemu

Problem ten leży w niewłaściwej konfiguracji BIOS-u. Gdy instalujemy system na czysty dysk twardy, pliki źródłowe systemu znajdują się na innym nośniku. W tym celu w BIOS ustawiana jest kolejność miejsc, w których komputer ma poszukać plików systemowych niezbędnych do pierwszego rozruchu. Jeśli kolejność dysków lub miejsca sieciowego będą podane niewłaściwie, nasz system nie będzie się wczytywać. W tym celu należy jako dysk startowy ustawić dysk C: lub inną literę, która identyfikuje nasz podstawowy dysk.

  1. Gubienie wkrętów i małych komponentów

Składanie komputera to gra zręcznościowa. Składa się na nią wiele małych śrub i elementów, które muszą połączyć się konkretnych miejscach i gniazdach. Utrata jednej ze śrubek może powodować obluzowanie sprzętu i jego narażenie na drgania. W przypadku dysku twardego może mieć to katastrofalne skutki. Bardzo ważną rzeczą jest dokładne przechowywanie odkręconych elementów. Najlepiej w tym celu zaopatrzyć się w małe pojemniki lub pudełko z odpowiednią ilością przegródek. Dla wygody można dołączyć etykiety z opisem skąd dany element pochodzi.

  1. Dotykanie sprzętu bez uziemienia

Jeśli siedzimy w skarpetkach, które dodatkowo pocierają o dywan, zaczynamy gromadzić na sobie ogromny ładunek statyczny. I choć wśród informatyków panują różne opinie na temat tego, jak bardzo powinniśmy się chronić przed ładunkami podczas kontaktu ze sprzętem, należy tego unikać. Delikatne układy scalone są bardzo wrażliwe na tego typu wyładowania i mogą doprowadzić do zniszczenia sprzętu. Najprostszym rozwiązaniem jest założenie metalowej bransoletki na rękę połączenie jej kabelkiem z uziemieniem – może być do nasz domowy kaloryfer. Jeśli nasz komputer jest połączony kablem z uziemionym gniazdkiem (zasilanie może być wyłączone), wystarczy dotknąć metalowego elementu obudowy, aby zgubić ładunek.

Ważną rzeczą jest również, aby dbać o swój nowy lub przebudowany sprzęt. {jak zadbać o swój komputer} Tylko regularna konserwacja zapewni naszym komputerom nieprzerwane działanie przez długie lata.