Jak zadbać o swój komputer, aby posłużył nam na długie lata?

Komputer, jak każdy sprzęt, wymaga konserwacji. Choć wyścig mocy obliczeniowej powoduje, że nawet sprawna maszyna po kilku latach staje się za wolna, warto mieć w domu nawet starszy, ale działający komputer. Można go wykorzystać jako domowy serwer multimediów lub oddać komuś w potrzebie. Oto kilka zaleceń, które pozwolą bezawaryjnie korzystać z komputera przez długi czas.

  1. Instaluj oprogramowanie ze sprawdzonych źródeł

Często zdarza się, że znajdujemy w internecie darmowe oprogramowanie typu „freeware”. Powszechną praktyką jest niestety to, że dużo serwisów oferujących takie programy dołącza do nich dużo innych, niepotrzebnych wtyczek i dodatków. Czasami może to być też złośliwe oprogramowanie. Pobieraj i instaluj pliki ze sprawdzonych źródeł, przeskanuj je w poszukiwaniu zagrożeń i miej na wszelki wypadek oprogramowanie do czyszczenia komputera, tzw. „cleaner”.

  1. Dbaj o regularne aktualizacje systemu i oprogramowania

Choć każda kolejna aktualizacja zajmuje odrobinę dodatkowego miejsca na dysku, uchroni nas przed lukami w programach, które mogą zostać wykorzystane przez hakerów w celu zniszczenia naszych danych lub zaszyfrowania ich. Aktualizację można ustawić, aby odbywała się w nocy, gdy nie korzystamy z komputera.

  1. Udrożnij wentylację

Zbierający się kurz, zasysany przez wentylator procesora, gromadzi się w kratce wentylacyjnej. Powoduje to nadmierne grzanie się układów scalonych, co obniża ich wydajność, a w najgorszym przypadku może grozić ich uszkodzeniem. Wystarczy przyłożyć rurę od odkurzacza do kratki podczas kolejnych domowych porządków.

  1. Przeinstaluj system

Czasem nasz system jest już tak wolny, że jedyne, co możemy zrobić to postawić go na nowo. W sieci znajdziemy dużo poradników na ten temat. To, o czym należy pamiętać bezwzględnie to wykonanie kopii zapasowej naszych dokumentów i multimediów (na dysku zewnętrznym lub w chmurze), posiadanie numeru seryjnego systemu operacyjnego i zapisanie sterowników – ten do bezprzewodowej karty sieciowej może być niezbędny, jeśli nie posiadamy kabla do połączenia komputera z routerem. Bez tego nie będziemy mieli dostępu do internetu i nie zainstalujemy reszty niezbędnych składników systemu. Jeśli jednak obawiasz się, że coś możesz popsuć, poproś o pomoc lokalnych specjalistów. {gdzie naprawisz komputer w Szczecinie}

  1. Podczas noszenia laptopa w torbie lub plecaku, upewnij się, że jest wyłączony

Często samo zamknięcie klapy powoduje przejście systemu w stan uśpienia, który pobiera minimalną moc i nadal pracuje z włączonym wiatrakiem. Komputer zamknięty w torbie będzie się przegrzewał, co poczujemy w postaci ciepła na plecach. Jakkolwiek może być to miłe zimą, szkodzi naszemu sprzętowi. Wystarczy w tym celu w konfiguracji zasilania zmienić ustawienie, aby po zamknięciu klapy komputer przechodził w stan hibernacji.

  1. Nie spożywaj posiłków nad komputerem

Oprócz higieny psychicznej podczas pracy, dbajmy również o higienę naszego sprzętu. Spożywanie posiłków przy biurku jest nagminne, ale może skutkować zalaniem klawiatury lub przedostaniem się do niej okruchów. Czasem wystarczy podważyć kilka klawiszy i wyczyścić wnętrze, czasem jednak należy udać się w tym celu do serwisu, który profesjonalnie oczyści sprzęt od środka.

  1. Używaj okablowania od sprawdzonych producentów

To zalecenie jest szczególnie istotne w przypadku kabli USB. Najnowszy standard USB-C daje możliwość szybkiego ładowania urządzeń peryferyjnych, ale wiąże się z tym wyższe natężenie prądu przepływającego między urządzeniami. Branżowe testy wykazały, że część okablowania USB (mniej znanych i tanich marek) jest źle zaizolowana lub wręcz niewłaściwie połączona z odpowiednimi stykami. Może to wywołać przepięcie i w efekcie spalenie podzespołów.